Question Paper Code : 51006
B.E./B.Tech. DEGREE EXAMINATIONS, APRIL/MAY 2024.
Second Semester
Electrical and Electronics Engineering
EE 3251 — ELECTRIC CIRCUIT ANALYSIS
(Common to : Electronics and Instrumentation Engineering/Instrumentation and Control Engineering)
(Regulations 2021)
Answer ALL questions.
PART A — (10 × 2 = 20 marks)
- 1.
Determine the voltage across 20 ohm resistor of the network shown in Fig. 1, [Fig. 1: 5 V source with 10 ohm directly across it; 8 ohm along the top to the right side; 20 ohm connected diagonally from the top-left node to the bottom-right corner; 12 ohm on the right side]
- 2.
A 60-W incandescent bulb operates at 120 V. How many electrons and coulombs flow through the bulb in one day?
- 3.
Write the condition for maximum power transfer in alternating current circuits, if the load consists of a purely variable resistance.
- 4.
State Norton's theorem.
- 5.
Define time constant of RL circuit.
- 6.
In a series RLC circuit if R = 10 ohm, L = 5H and C = 2mF, find Neper frequency and resonant frequency.
- 7.
Two coupled coils with the self inductances 50 mH and 200 mH have a coupling coefficient of 0.5. Find the value of its mutual inductance.
- 8.
Write the formula for calculating Q-factor of a parallel resonant circuit.
- 9.
Two wattmeter method is used for power measurement in a three phase circuit. If the power factor is unity, what could be its effect on wattmeter readings?
- 10.
Write two important advantages of 3 phase systems.
PART B — (5 × 13 = 65 marks)
- 11.(a)
Using nodal analysis, determine the voltages at each node of the circuit shown in Fig. 11(a). [Fig. 11(a): 10 V source in series with 10 ohm to node 1; 5 ohm from node 1 to ground; two 3 ohm resistors in parallel between node 1 and node 2; 5 A current source into node 2; 2 ohm between node 2 and node 3; 1 ohm and 6 ohm from node 3 to ground]
- Or
- (b)
For the circuit in Fig. 11(b), Find the branch currents I1, I2, I3 using mesh analysis. [Fig. 11(b): 15 V source on the left; 5 ohm (current I1) along the top to a middle node; middle branch of 10 ohm in series with a 10 V source (current I3 downward); 6 ohm (current I2) along the top to the right; 4 ohm on the right side; mesh currents i1 and i2]
- 12.(a)
Obtain the Norton equivalent for the circuit shown in Fig. 12(a) and hence determine the current through the load resistance. [Fig. 12(a): battery B1 = 28 V with R1 = 4 ohm to the middle node; load R2 = 2 ohm from the middle node to the bottom line; R3 = 1 ohm from the middle node to battery B2 = 7 V]
- Or
- (b)
Calculate I0 in the circuit shown in Fig. 12(b). [Fig. 12(b): 24 V source delivering I0; left leg of 20 ohm over 10 ohm and right leg of 60 ohm over 50 ohm, both tops joined to the source; 40 ohm between the midpoints of the two legs; 20 ohm along the bottom between the lower ends of the legs]
- 13.(a)
Find i(t) in the circuit shown in Fig. 13(a) for t > 0. Assume that the switch has been closed for a long time. [Fig. 13(a): 10 V source, 2 ohm and 3 ohm in series with a 1/3 H inductor carrying i; the switch, which operates at t = 0, is connected across the 3 ohm resistor]
- Or
- (b)
A series RC circuit consists of resistor of 10 ohm and capacitor of 0.1 F connected to a constant voltage of 20 V through a switch S. Assume that the switch is closed at t = 0, obtain the current equation and determine the voltages across the resistor and capacitor.
- 14.(a)
A voltage v (t) = 10 sin omega t is applied to a series RLC circuit. At resonant frequency of the circuit, the maximum voltage across the capacitor is found to be 500 V. Also the bandwidth is 400 rad/sec and impedance at resonance is 100 ohm. Find the resonant frequency. Also find the values of L and C of the circuit.
- Or
- (b)
A coil having a resistance of 10 ohm and an inductance of 125 mH is connected in series with a 60 microF capacitor across a 120 V supply. At what frequency does resonance occur? Find the current flowing at the resonant frequency.
- 15.(a)
A star-connected system has a balanced voltage of 440 V, the load impedances are Z1 = (3 + j2) ohm, Z2 = (4 + j5) ohm and Z3 = (6 + j3) ohm. Determine the phase voltages for a unbalanced star-connected load.
- Or
- (b)
An unbalanced four-wire, star-connected load has a balanced voltage of 400V, the loads are Z1 = (4 + j8) ohm, Z2 = (3 + j4) ohm and Z3 = (15 + j20) ohm. Calculate the line currents, current in the neutral wire and the total power.
PART C — (1 × 15 = 15 marks)
- 16.(a)
Find the equivalent resistance across the terminals A and B of the network shown in Fig. 16(a), using star-delta transformation. [Fig. 16(a): outer triangle with A at bottom-left and B at bottom-right; 1 ohm from A to the top vertex, 1 ohm from the top vertex to B, 1 ohm directly from A to B; inside, 2 ohm from the top vertex to a centre node, 3 ohm from the centre node to an inner left node and 4 ohm from the centre node to an inner right node; 5 ohm between the inner left and inner right nodes; 2 ohm from A to the inner left node and 2 ohm from the inner right node to B]
- Or
- (b)
Find the currents I1, I2, I3 for the circuit shown in Fig. 16(b). [Fig. 16(b): 24 V source feeding a bridge network of R1 = 150 ohm and R2 = 50 ohm (upper arms), R4 = 300 ohm and R5 = 250 ohm (lower arms) and R3 = 100 ohm across the middle; mesh currents I1 (upper bridge loop), I2 (lower bridge loop) and I3 (source loop)]