Question Paper Code : 60032
B.E./B.Tech. DEGREE EXAMINATIONS, APRIL/MAY 2022.
Second Semester
Electronics and Communication Engineering
EC 3251 — CIRCUIT ANALYSIS
(Common to : Electronics and Telecommunication Engineering)
(Regulations 2021)
Answer ALL questions.
PART A — (10 × 2 = 20 marks)
- 1.
Ten coulombs of charge flow past a given point in a wire in 2s. How many amperes of current is flowing?
- 2.
Define active and passive elements and give examples.
- 3.
State Maximum power transfer theorem.
- 4.
Draw the dual of the network shown in Figure 1 [Figure 1: 10 V source in series with a 5 H inductor feeding a node; a 2 ohm resistor from that node to the return line; from the same node a 5 F capacitor in series with a 1 ohm resistor to the return line]
- 5.
Determine the average power delivered to the circuit consisting of an impedance z = (5 + j8) ohm when the current flowing through the circuit is I = 5 angle 30 Amps.
- 6.
For the circuit shown in Figure 2, find the average power delivered by the dependent current source. [Figure 2: source 20cos50t in series with a 10 ohm resistor (voltage V1 across it, + on the source side) to node V; a dependent current source 0.5V1 (arrow pointing up into node V) from the return line to node V; a 20 ohm resistor from node V to the return line]
- 7.
Write the mathematical expression for unit step function and draw the pattern of it.
- 8.
Determine the Quality factor of a coil for the series circuit consisting of R = 10 ohm, L = 0.1H and C = 10 microF.
- 9.
Two inductively coupled coils have self inductances L1 = 50 mH and L2 = 200 mH. If the co-efficient of coupling is 0.5, find the value of mutual inductance between the coils.
- 10.
List out the properties of tree of a graph.
PART B — (5 × 13 = 65 marks)
- 11.(a)
Using mesh analysis determine the voltage Vs which given a voltage of 50 V across the 10 ohm resistor as shown in Figure 3 [Figure 3: 60 V source (+ at top) on the left; its top goes through 3 ohm to node X, its bottom goes to node Z; 10 ohm from X to the top-right corner (marked - on the X side, + on the right), then source Vs down to node Y; 5 ohm from X to Y; 1 ohm from X to Z; 2 ohm from Z to Y; a bottom branch of 4 ohm in series with a 50 V source (+ toward the 4 ohm side) from Z to Y]
- Or
- (b)
Using nodal analysis, find the currents through the resistances R3 and R4 for the circuit shown in Figure 4 [Figure 4: 50 V battery on the left and 20 V battery on the right; top line has R1 = 5 ohm, R2 = 5 ohm and R3 = 5 ohm in series; a 10 ohm shunt resistor (labelled R3) from the R1-R2 junction to the bottom line and a 10 ohm shunt resistor R4 from the R2-R3 junction to the bottom line]
- 12.(a)
Find the voltage across the 2 ohm resistor shown in Figure 5 using superposition theorem. [Figure 5: 10 V source (+ at top) in series with 10 ohm to node A; 20 ohm from A to ground; 2 ohm from A to node B; from B a 3 ohm resistor in series with a 2 A current source (arrow up) to ground; from B a 5 ohm resistor in series with a 20 V source (+ at top) to ground]
- Or
- (b)
- (i)Determine the resistance between nodes A and B in the circuit shown in Figure 6 [Figure 6: from A, resistors 1 ohm, 2 ohm, 3 ohm, 2 ohm, 1 ohm in series to B, with junctions P (after the first 1 ohm), Q, R, S (before the last 1 ohm); a 4 ohm resistor connected from P to R and another 4 ohm resistor connected from Q to S]
- (ii)Consider the bridge circuit shown in Figure 7. Determine the resistance between nodes A and B and the current supplied by the 24V supply. [Figure 7: 24 V source between A and E; 2 ohm from A to B; 3 ohm from B to C; 2 ohm from B to D; 1 ohm from C to D; 2 ohm from C to E; 4 ohm from D to E]
- 13.(a)
A coil has a resistance of 5 ohm and an inductance of 31.8 mH.
- (i)Calculate the current taken by the coil and power factor when connected to 200 V, 50 Hz supply.
- (ii)Draw the phasor diagram.
- (iii)If a non-inductive resistance of 10 ohm is then connected in series with coil, calculate the new value of current and its power factor.
- Or
- (b)
The data for the two mesh circuit are V1 = 110 angle 0 deg V and V2 = -120 angle 45 deg V, R = 4 ohm, XL = 4 ohm, XC = 3 ohm. Determine the current through and voltage across the capacitance [Figure 8: source V1 on the left in series with XL to a middle node; XC from the middle node to the bottom line; R from the middle node to source V2 on the right]
- 14.(a)
In the circuit shown in Figure 9, determine the complete solution for the current when the switch S is closed at t = 0. Applied voltage is v(t) = 50 cos(10^2 t + pi/4) volts, Resistance R = 10 ohm abd capacitance C = 1microF. [Figure 9: source 50 cos(100t + pi/4), switch S, 10 ohm resistor and 1 microF capacitor in series; loop current i(t)]
- Or
- (b)
- (i)Find the value of L at which the circuit resonates at a frequency of 1000 rad/sec in the circuit shown in Figure 10. [Figure 10: two parallel branches across the terminals: 5 ohm in series with L, and 10 ohm in series with a capacitor of -j12 ohm]
- (ii)Explain parallel resonance and derive the resonance frequency.
- 15.(a)
With relevant diagrams explain the characteristics of an ideal transformer.
- Or
- (b)
For the electrical network shown in Figure 11, draw its topological graph and any four possible trees. [Figure 11: 15 V source between A and J; 5 ohm from A to B; 10 mH from B to C; 2 microF from B to I; 100 ohm from C to H; C joined to D; 5 A current source from G up to D; 25 ohm from D to E; 15 mH from E to F; 5 microF from F to G; bottom line J-I-H-G]
PART C — (1 × 15 = 15 marks)
- 16.(a)
A resistance of 100 ohm is connected m series with a 50 microF capacitor. When the supply voltage is 200V, 50 Hz, find the
- (i)Impedance, current and power factor
- (ii)The voltage across the resistor and across capacitor. Draw the phasor diagram.
- Or
- (b)
A coil of resistance 10 ohm and inductance 0.1 H is connected in series with 150 microF capacitor across 200V, 50 Hz supply. Calculate :
- (i)Inductive reactance; capacitive reactance, impedance, current and power factor and
- (ii)The voltage across the coil and capacitor.